Haber

Almanya, UNRWA’ya destek çağrısında bulundu

Almanya’nın Filistin Misyonu Temsilcisi Oliver Owcza, donör ülkeleri “Birleşmiş Milletler Filistin Mültecileri Yardım Ajansı’na (UNRWA) destek sağlamaya” çağırdı.

Alman diplomat Owcza, İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde düzenlenen UNRWA basın toplantısında konuştu.

UNRWA’nın besin takviyesi programları başta olmak üzere mali sorunları olduğunu vurgulayan Owcza, Ajansın yaklaşık 75 milyon dolarlık mali açığı olduğuna dikkat çekti.

Almanya’nın gıda programı için talep edilen miktarın bir kısmını sağladığını belirten Owcza, donör ülkeleri UNRWA’ya bağışta bulunmaya davet etti.

Owcza, UNRWA’nın gıda programını desteklemek için Gazze’de olduklarını belirtti.

UNRWA’nın kuruluşu ve faaliyetleri

UNRWA, 8 Aralık 1949’da BM Genel Kurulu’nun 302 sayılı kararıyla topraklarından sürülen Filistinlilere geçici yardım sağlamak üzere kuruldu.

Avusturya’nın başkenti Viyana ve Ürdün’ün başkenti Amman’da iki ana merkezi ve yardım sağladığı bölgelerde şubeleri bulunan kurum, Filistin sorununa adil bir çözüm bulunana kadar her 3 yılda bir yenileniyor.

UNRWA’nın Filistinli mültecilere yönelik hizmetleri, birkaç yıldır yaşadığı mali kriz nedeniyle azalmaktadır.

İşgal altındaki Batı Şeria, kuşatma altındaki Gazze Şeridi, Ürdün, Lübnan ve Suriye’de Filistinli mültecilere sağlık, eğitim ve sosyal yardım hizmetleri sağlayan UNRWA bağlantılı 1300 tesis bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu