Haber

Filistin, Mescid-i Aksa için bölgesel ve uluslararası düzeyde eylem çağrısında bulundu

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Sekreteri Hüseyin el-Şeyh, İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlarını durdurmak için bölgesel ve uluslararası bir çerçeve içinde harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Şeyh, yaptığı yazılı açıklamada, Filistin yönetiminin Arap ülkeleri ve dünyadaki diğer ülkelerle yoğun bir telefon diplomasisi yürüttüğünü belirtti.

“İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskın ve namaz kılanlara yönelik yağmacı saldırılar, bölgesel ve uluslararası çerçevede acil eylem gerektirmektedir.” Pir, sözleriyle kutsal yerleri ve orada ibadet edenleri İsrail’den korumak için herkesin üzerine düşen sorumluluğu üstlenmesi gerektiğini vurguladı.

Ne oldu?

Teravih namazının ardından, fanatik Yahudi yerleşimcilerin Fısıh Bayramı nedeniyle Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyerek burada kurban kesmeye davet etmesi üzerine bir grup Filistinli, Mescid-i Aksa içindeki Kıble Mescidi’ne sığındı.

Sahur vakti Aksa’ya yapılan baskın sırasında İsrail güçleri, Kıble Mescidi’ne sığınanlara şiddetle müdahale ederek kutsal tapınağı savaş alanına çevirdi. İsrail güçlerinin saldırısı sabah namazından sonra da devam etti.

Baskınlarda Kıble Mescidi’ne sığınan 200’den fazla kişi gözaltına alındı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskının ardından abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail yönüne roket atışları yapıldı.

İsrail ordu sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Sderot kenti istikametine beş roket atıldığı, dördünün hava savunma sistemleri tarafından imha edildiği, bir roketin açık araziye düştüğü belirtildi.

İsrail uçakları, roket saldırılarına karşılık olarak Gazze Şeridi’nin batısındaki iki noktaya hava saldırısı düzenledi.

reyhanli-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu