Haber

Zelensky: “Bahkmut’ta durum giderek zorlaşıyor”

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy, Rus ordusuyla şiddetli çatışmaların sürdüğü Bakhmut’ta durumun giderek zorlaştığına değindi. Zelenskiy, “Ülkemizin tüm bölgelerini Rus teröründen korumak için modern savaş uçaklarına ihtiyacımız var” diyerek bir kez daha Batı’ya çağrıda bulundu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky gece yaptığı konuşmada savaşın son durumuna değindi. Zelenskiy, “Güne İran insansız hava araçlarının saldırısıyla başladı. Çoğu vuruldu. Ama ne yazık ki vurulanlar da oldu. Khmelnytskyi’deki Devlet Acil Servisi çalışanlarından 3 kişi yaralandı, 2’si öldü. Başsağlığı diliyorum.” Ailelerine ikinci insansız hava aracı saldırısı ilk saldırının sonucu olarak gerçekleştirildiğini belirterek, “Yangın söndürülürken gerçekleştirilmiştir. İşte tam da bu nedenle ülkemizin tüm bölgelerini Rus teröründen korumak için modern savaş uçaklarına ihtiyacımız var.” Ancak ortaklarımızla ilişkilerdeki ‘havacılık tabusu’ ortadan kalktığında, gökyüzünü tamamen koruyabileceğiz” dedi.

Ukrayna’nın direncinin herkesin beklentilerinin üzerinde olduğunu ve gösterdiğini belirten Zelenskiy, “Hükümet ve güvenlik kurumlarının temsilcileriyle birkaç görüşmem oldu. Özellikle Ukrayna Güvenlik Servisi Başkanı Vasil Malyuk ile bir görüşmem oldu. Yeni sorunları ve yakın gelecekte devleti korumak için atacağımız adımları ele aldık. “Dış tehditlere izin vermediğimiz gibi iç tehdide de izin vermeyeceğiz.” Komutanlarımızla sürekli iletişim halindeyiz. Doğudaki, tabii ki Donetsk bölgesindeki duruma özel önem veriyoruz. Bakhmut tarafındaki durum gittikçe zorlaşıyor. Düşman her zaman mevzilerimizi korumak, elde tutmak ve savunmak için kullanılabilecek her şeyi yok ediyor. Bakhmut bölgesini savunan savaşçılarımız gerçektir. “Donbass’ta bu yönü ve ötesini kahramanca savunan herkese minnettarım. Savaşçılarımıza yardım eden ve mümkün olduğunca çok silaha, uzun menzilli silahlara, güçlü silahlara sahip olmaları için her şeyi yapan herkese teşekkür ediyorum.” – Kiev

haberyatagan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu