Haber

Dörtlü ülkelerin dışişleri bakanları Yeni Delhi’de bir araya geldi

YENİ Dörtlü Güvenlik Diyaloğu “Dörtlü” ülkelerin dışişleri bakanları ABD, Avustralya, Hindistan ve Japonya, Güney ve Doğu Çin Denizi bölgelerindeki denizcilik sorunlarını çözme taahhüdünde bulundular.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında ​​bir araya gelen Dörtlü ülkelerinin dışişleri bakanları, toplantının ardından ortak basın açıklaması yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi Yoshimasa, Avustralya Dışişleri Bakanı Penny Wong ve Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar’ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantının sonuç bildirgesinde, Güney ve Güney’de denizcilik sorunlarının çözülmesi gerektiği vurgulandı. Doğu Çin Denizi bölgeleri.

Egemenlik ve toprak bütünlüğü ile anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesi unsurlarının desteklendiğine dikkat çekilen açıklamada, “Hint-Pasifik bölgesi ve ötesinde statükoyu değiştirmeye yönelik tek taraflı her türlü girişime karşıyız.” değerlendirme yapıldı.

Güney ve Doğu Çin Denizi bölgelerindeki sorunlara işaret edilen açıklamada, “Tartışmalı bölgelerin militarize edilmesi, sahil güvenlik gemileri ve deniz milislerinin tehlikeli bir şekilde kullanılması ve diğer ülkelerin kısıtlama çabalarından ciddi endişelerimizi dile getiriyoruz. açık denizlerdeki faaliyetleri.” kelime yer aldı.

Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası hukuku hiçe sayan durumlara karşı iş birliği beyannamesi veren bildiride, “Nükleer silahların kullanılması veya kullanılmasına ilişkin tehditkar ifadeler kabul edilemez.” vurgu yapılmıştır.

Açıklamada, Ukrayna sorununun uluslararası hukuk çerçevesinde ve sürdürülebilir barış için adil bir analize ihtiyaç duyduğunun altı çizildi.

“Quad’ın Çin’le yüzleşmek gibi bir gündemi yok”

Dört ülkenin dışişleri bakanları ortak basın açıklamalarında, Quad’in Çin’le karşı karşıya gelmek veya onu ötekileştirmek gibi bir ajandası olmadığını, bunun yerine demokrasi, dijital güvenlik, küresel sağlık ve afet yardımı gibi konulara odaklanmak istediklerini vurguladılar.

Japonya Dışişleri Bakanı Hayashi, Çin ile dörtlünün ortasında uluslararası hukuk ve normlar çerçevesinde hareket ettiği sürece sorun olmayacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, “Bölge ülkelerine ‘Siz tarafınızı seçin’ demiyoruz. Amacımız sadece yeni bir seçenek ve pozitif bir alternatif üretmek” dedi. terimleri kullandı.

Avustralyalı Bakan Wong ekledi: “Neye karşı olduğumuzdan çok ne için var olduğumuzu düşünmeyi tercih ederim.” Quad’ın amacının Çin’e karşı bir oluşum olmadığını söyledi.

2007 yılında ABD, Avustralya, Hindistan ve Japonya arasında başlatılan ve Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (QSD) veya “Dörtlü” olarak bilinen diyalog forumu, 2017 yılında “dörtlü ittifak”a dönüştürüldü.

Çin’e karşı gayri resmi stratejik forum olarak bilinen ve “Asya’da demokrasinin yayı” olarak nitelendirilen ittifak, düzenli toplantılarda birbirleriyle bilgi alışverişinde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu